Arduino-Raspberry Sistemleri

  • Arduino ?Arduino, Atmel firmasına ait 8,16 veya 32-bit AVR mikrokontrolcüleri kullanan açık kaynaklı bir donanım ve yazılım platformudur. En popüler Arduino kartı Arduino UNO modelidir. UNO’dan farklı olarak donanımsal özellikleri farklı birçok Arduino modeli bulunmaktadır.
  • Raspberry Pi ?Raspberry Pi, kredi kartı büyüklüğünde düşük fiyatlı bir bilgisayardır. Üretilme amacı, özellikle küçük yaştaki çocuklara bilgisayar kullanmayı ve kod yazmayı sevdirmektir. Az sayıda çevre birimine ihtiyaç duyarak tam fonksiyonlu bir bilgisayar olarak iş görebilme yeteneğine sahiptir. Genellikle Linux işletim sistemleri ile kullanılır. Çeşitli modelleri farklı donanım özelliklerine sahiptir. Örneğin, Raspberry Pi Model B+, ARM v6 mimarisine sahip tek çekirdekli işlemci, 512 MB RAM bellek, 4 adet USB portu, HDMI çıkışı ve 100 Mbit Ethernet portuna sahiptir. Klavye-fare ve HDMI üzerinden bağlanacak bir ekran ile Linux çalıştıran bir bilgisayar olarak kullanılabilir. Bunun yanında, Raspberry Pi’yi kullanmak için ekran, klavye-fare gibi çevre birimlerine ihtiyacınız yoktur. Üzerinde bulunan GPIO pinlerine çeşitli sensörler, motorlar, parmak izi okuyucular, butonlar v.s. gibi giriş/çıkış birimleri bağlanarak projelerinizde kullanmaya da olanak sağlamaktadır.

Özel otomasyon veya yapay zeka projelerinizi için firmamız ile görüşüp detaylı analiz ve fiyat hizmetleri alabilirsiniz.